10 tipů pro tvorbu dashboardů

Správně vytvořený dashboard zlepší váš život. Minimálně tedy jeho pracovní část.

Je totiž výchozím bodem pro analýzu. Mimo jiné je vybaven sbírkou důležitých informací stejného typu, má čistý design a je vyvážený. Díky tomu pomáhá rozhodovat se mnohem rychleji, obzvlášť pokud je rozhodnutí založeno na jediném zdroji pravdy. Tady je 10 základních tipů, jak toho všeho dosáhnout.

1. Poznejte své uživatele

Nejlepší dashboardy fungují pouze pro zamýšlené uživatele. Což není náhoda, v první řadě se vždy musíte zeptat sami sebe, pro koho dashboard tvoříte. Je to zaneprázdněný prodejce, který potřebuje během 15 minut určit klíčové ukazatele, nebo je to tým, který čtvrtletně několik hodin přezkoumává všechny metriky?

2. Vezměte v potaz velikost zobrazení

Pokud vytvoříte dashboard pro stolní monitor, ale uživatelé používají k zobrazení mobilní telefony, nebudou s výsledkem pravděpodobně moc spokojeni. Je proto důležité dopředu zjistit, jaká zařízení budou uživatelé k zobrazení používat.

3. Naplánujte rychlé načítání

Ani ten nejhodnotnější dashboard na světě nebude mít velký účinek, pokud jeho načtení trvá moc dlouho. Lidé jsou zaneprázdnění a dlouhé čekání je frustruje.

Za pomalým načítáním většinou stojí filtrování. Ačkoli jsou filtry efektivní v omezování množství analyzovaných dat, mají značný vliv na výkon. Například nevyužití filtrů vede k pomalejším výkonům, jelikož se načítají všechna data pro danou dimenzi.

4. Využijte efektivní místa dashboardu

V digitálním světě se většina lidí dívá na obsah instinktivně a začíná zkoumání v levém horním rohu obrazovky. Poskládejte tedy jednotlivé objekty tak, aby šly od nejdůležitějšího.

5. Omezte počet pohledů

Je velmi jednoduché se nadchnout a zahltit dashboard každým relevantním pohledem na data. Jenže když jich dáte do jednoho reportu velmi mnoho, zakryjí náhled na celek. Obecně je lepší zůstat u dvou až tří pohledů. Pokud je potřeba mít jich víc, je nutné vytvořit další dashboardy nebo použít stories.

6. Podpořte interaktivnost

Síla dashboardů spočívá v autorově schopnosti vytvořit řady specifických pohledů pro různé analýzy.
Například filtry takovou možnost poskytují a i díky nim mohou uživatelé najít v datech nové informace a odpovědi na různé otázky – to vše v rámci jednoho jediného dashboardu.

7. Formátujte od velkého k malému

Při změně vzhledu postupně použijte systém formátování od velkého k menšímu. To pomůže pracovat rychleji a zabrání náhodnému přepisování změn.

Hierarchie z pohledu formátování vypadá takto:

  1. Šablona
  2. Workbook
  3. Worksheet

Comments are closed.